19 Haziran 2011

Uyku ve diyabet

Gün boyu yorgunluktan yakınıyorsanız önce geceleri nasıl uyuduğunuzu sorgulayın. Gün boyu enerjik ve üretken olabilmek için 6-8 saat kaliteli bir uyku uyumak gerekir. Aramızdaki “gece insanları” bu tanıma itiraz edebilirler, çünkü onlar az uyku ile yetinebilenlerdir. Onların beyni az uyku ile de çalışabilir. Gece uzun saatler okuyabilir, yazabilir, uyanık kalabilirler ve ertesi gün sanki uzun saatler uyumuşcasına yaşamaya devam ederler.

Ancak, kaliteli ve yeterli sürede bir uyku sadece beyin için değil tüm organlarımız için gereklidir. Bunun yanısıra fazla uyku da za zararlıdır. İç saatimiz, beyin ile organlarımız arasında bir haberleşme ağı oluşturur ve metabolik dengenin gündüz ve gece saatlerine özgü niteliklerde devamını sağlar. Gündüz gıda tüketir ve depolar, gece ise uyur ve depolanan gıdayı kullanırız. Yetersiz uyku veya gereğinden uzun uyku saatleri bu dengeyi bozar. Sadece bir hafta uykusuzluk bile bedenimizin metabolik dengesini alt üst etmeye yeter.

Uyku süresinin kısalığı vücutta glukoz kullanımını zorlaştırır ve diyabet riskini arttırır. Bilimsel araştırmalar günde altı saatten az uyuyanların, 6-8 saat uyuyanlara göre 2.6 kat daha fazla diyabet olduğunu göstermektedir. Fazla uyku da zararlıdır. 9 saatten fazla uyumak da diyabet riskini benzer şekilde arttırmaktadır.

Bu ilginç konu henüz tam olarak aydınlatılamamış durumda ve daha pekçok araştırmaya konu olmaya devam edecek gibi görünmekte. Ancak şu bir gerçek ki iyi bir uyku sağlıklı bir yaşamın temeli. 

« Geri