25 Temmuz 2011

Bozulmuş Glukoz Toleransı Nedir?

Ankete katılanlara teşekkürler. Doğru cevap "e" şıkkı, yani "Hepsi" idi, bu durumda tüm katılanların cevapları doğru.  

Bozulmuş glukoz toleransı nedir? 
Tip 2 diyabet yavaş gelişen bazı bozuklukların sonucunda ortaya çıkar ve bu bozukluklar ilerledikçe şeker düzeyleri yükselmeye başlar. Normalde açlık şekeri 100 mg/dl'nin, yükleme testi 2. saat değeri ise 140 mg'ın altında olmalıdır. Diyabetlilerde ise açlıkta şeker 125'i aşar ve/veya yükleme testi 2. saat değeri 199'un üzerindedir. 
Kan şekeri  normalin üzerinde olan, ancak henüz şeker hastası olarak nitelendirmeyeceğimiz kişilerdeki ara durum "prediyabet", yani "diyabet öncesi" olarak tanımlanır. Prediyabetikler diyabet adayıdır. İki farklı prediyabet göstergesi vardır: "bozulmuş açlık glukozu" ve "bozulmuş glukoz toleransı".
Açlık şekerinin 100-125 mg/dl arasında bulunması "bozulmuş açlık glukozu" (BAG) olarak adlandırılır. 
Bozulmuş glukoz toleransında (BGT) ise şeker yükleme testi 2. saat değeri 140-199 mg/dl arasındadır. Bozulmuş glukoz toleransından diyabete dönüşüm daha sık gözlenir, beş yılda diyabet olma riski %50 civarındadır.  

Yüksek şeker vücudumuzun tüm hücrelerini olumsuz yönde etkiler ve hafif yükselmeler bile kalp damar hastalığı riskini arttırır. Yapılan araştırmalar bozulmuş glukoz toleransı olgularında  daha fazla kalp krizi ortaya çıktığını göstermektedir. 
Öyleyse, hem gelecekte diyabet gelişimini önlemek, hem de kalp damar hastalığından korunmak için bozulmuş glukoz toleransına yol açan temel bozukluklar ile savaşılmalıdır. Bu savaşta en etkili yol fazla kilolardan korunmak ve düzenli egzersiz yapmaktır. Eğer 10 kg verir ve bu kiloyu korursanız diyabet riskini en az %50 azaltırsınız. Ayrıca haftada 5 gün 30'ar dakika yürüyüşü de aksatmadan sürdürmelisiniz. Egzersiz ve zayıflamanın koruyucu etkisi %60'a ulaşır, yeni her iki prediyabetliden biri diyabet olmaktan kurtulur.

« Geri